G Ü N C E L

SEPTUM PERFORASYONU (Burun Kıkırdağının Delinmesi)
Burun boşluğunu ikiye ayıran orta hat kıkırdağı (septum) ve onu örten mukoza bazı durumlarda tam kat olarak delinebilir.

Burun boşluğunu ikiye ayıran orta hat kıkırdağı (septum) ve onu örten mukoza bazı durumlarda tam kat olarak delinebilir. Kıkırdağın ön taraflarındaki deliklerin başlıca nedeni her türlü burun travmasıdır. Bunlar arasında yabancı cisim, burun karıştırma, deviasyon ameliyatı uzun süreli burun spreyi kullanımı ya da kokain alışkanlığı sayılabilir. Arka bölümde oluşan deliklerin nedeni cerrahi travmanın dışında sifiliz hastalığından ya da doğuştandır. Burun septum delinmeleri genellikle burunda kuruma, kabuklanma, kanama ve tıkanıklık hissine neden olurlar. Uyurken burundan nefes verme sırasında ıslık sesi duyulabilir. Hastanın hikayesinde travma yoksa sarkoidoz, tüberküiloz, Wegener granülomatozu, lösemi gibi hastalıklar akla gelmelidir.Burun içi kanserleri de septum delinmesine yol açabilir.

Tedavisi de hastanın şikayeti yoksa müdahale edilmez.

Kabuklanma durumunda serum fizyolojik ile burun yıkaması ve yağlı burun damlaları önerilir. Bir cm’den büyük deliklerde genellikle hastanın şikayeti vardır, cerrahi yaklaşımla ya da protez konularak sorun giderilmeye çalışılır.