G Ü N C E L

DİL BAĞI
Bir çok aile dil altı bağının kesilmesiyle konuşmayan çocuğun konuşabileceğini zanneder.

Ankyloglossia (Dil bağı ya da dil altı bağı) dil ile ağız tabanı arasındaki bağın (frenulum) kısa ya da kalın olmasıdır. Bu durum dil hareketlerinin kısıtlanmasına yol açabilir. Dil hareketlerinin kısıtlanması çocuğun konuşmasını ve beslenmesini etkileyebilir.Ancak sanıldığı kadar büyük oranda bir problem oluşturmaz. Çocukların çok az bir kısmında müdahale etmek gereği ortaya çıkar.

Dil altı bağı olup olmadığı nasıl değerlendirilir?

Dil bağını değerlendirirken alt dudak hizasını geçip geçmediğine bakılarak değerlendirme yapılabilir. Dondurma (şeker) yalatılarak bu testi yapmak mümkündür. Dil ağız içinde yeterince hareketli değilse yemek artıklarını temizleme ve diş çürüklerini önlemede etkisi azalır. Ek olarak ağız kokusu ve diş çürüğüne yol açabilir.

Ne zaman cerrahi müdahale yapılmalıdır?

Dil bağı çok kısaysa cerrahi olarak müdahale etmek gerekir. Emme fonksiyonunda bir problem yoksa 2 yaşa kadar beklenir. Varsa bebek yeterince kilo alamayabilir. Bu durumda başka nedenler de araştırılır. Neden dil bağı ise müdahale edilir. Beslenmede sorun yoksa 2 yaş civarında konuşma fonksiyonu değerlendirilir. Konuşmasını etkileyecek kadar problem mevcutsa, bazı harfleri çıkarmada zorlanıyorsa dil bağı kesilir.

Cerrahi nasıl yapılır?

Lokal anesteziyle yapılan basit bir işlemdir. Çocuk büyüdükçe genel anestezi ile yapmak daha uygun olur. Önemli bir komplikasyon olmaz.

Ailelere ne tavsiye etmek gerekir ?

En önemli konu konuşma bozukluğu olan çocukta işitme fonksiyonlarının değerlendirilmesinin unutulmamasıdır. İyi işitme yoksa iyi konuşma da olmaz. Bir çok aile dil altı bağının kesilmesiyle konuşmayan çocuğun konuşabileceğini zanneder. Ya da bozuk konuşmanın düzeleceğini umar. Dil bağının yaratabileceği konuşma bozukluğu sadece bazı harflerin telaffuz zorluğudur. Halbuki konuşma bozuklukları çok çeşitlidir ve dolayısıyla değişik nedenlerden oluşur. Müdahale yapılmadan önce bu konuların araştırılması gerekir.